Najważniejsze przepisy prawa karnego, czyli co musi wiedzieć każdy z nas?

Najważniejsze przepisy prawa karnego, czyli co musi wiedzieć każdy z nas?

Każdej osobie mogą się przydarzyć przykre konsekwencje będące skutkiem złamania prawa. Brak znajomości obowiązujących przepisów i skutków ich nieprzestrzegania nikogo nie usprawiedliwia. Kary za łamania prawa dotkną każdego z nas, bez znaczenia jest to, czy stanie się to świadomie czy przypadkowo.

Prawo karne: jakie są efekty łamania prawa?

Działając instynktownie i nie zastanawiając się nad tym, czy nie łamiemy prawa, narażamy się na mnóstwo nieprzyjemnych skutków. Najprostszym przykładem są zaniedbania skarbowe, które są częste wśród pracowników i właścicieli firm. Także w sytuacji na pierwszy rzut oka błahego przestępstwa prawdopodobnie będziemy zmuszeni do skorzystania z wsparcia prawnika. Można znaleźć go po wpisaniu frazy prawnik Kraków lub adwokat prawo karne Łódź, wpisanie miejscowości pomoże w wyszukaniu najbliższego specjalisty. Zgodnie z zapisami ustawy w tej dziedzinie zasady są bardzo precyzyjne, a ich złamanie w każdej sytuacji jest przestępstwem, więc podlega pod przepisy prawa karnego procesowego oraz wiąże się z odpowiednią karą.

W jakich przypadkach prawo karne nas nie dotyczy?

Gdy wszystkie wymagania procesowe będą spełnione, sąd wszczyna postępowanie przeciwko osobie, która dopuściła się przestępstwa lub naruszyła przepisy. Natomiast jeśli w zapisach kodeksu nie ma przepisów o danym czynie wraz z przewidywaną karą, nie można ponosić za to odpowiedzialności, a więc kara nie zostanie wymierzona.

Żadne postępowanie w sądzie nie jest wszczynane bądź od razu jest umarzane też w momencie, kiedy nie dojdzie do popełnienia przestępstwa albo zabrakło danych umożliwiających potwierdzenie jego wykonanie, prawo karne nie wymienia konkretnej sytuacji jako zakazanej, działanie ma niewielką szkodliwość społeczną, podejrzany albo oskarżony umrze, sprawa podlega pod przepis przedawnienia, winowajca nie jest podległy polskiemu prawu, nie została złożona skarga, nie zezwolono na pociągnięcie do odpowiedzialności immunitetu